Ørslev klubhus 24 Marts 2026. Generalforsamling
Velkomst ved formand Troels Axelsen og gennemgang af dagsorden.
Valg af dirigent. Bjarne Henriksen er valgt
Aflæggelse af ledelsens beretning. Vedhæftes efterfølgede.
Fremlæggelse af reviderede regnskab ved Birgit Jensen. Klubben kommer ud med overskud på 55.078 kr. Klubben er tilfreds med årets resultat. Dette resultat set i lyset af div forbedringer.
Spørgsmål af Kim Andersen. Hvad dækker konto 2001 omkostningsgodtgørelse.? Det dækker udgifter til trænere for 8 og 11 mands hold.
Valg af ledelse.
Troels Axelsen er på valg til formandspost. Trols er valgt
Martin Jørgensen er på genvalg. Martin er valgt.
Melanie genopstiller ikke
Annette genopstiller ikke
Kim trækker sig fra bestyrelsen
Marc Otto opstiller. Marc er valgt
Katrine Frederiksen opstiller. Katrine er valgt
Line Eriksen opstiller. Line er valgt.
Valg af revisor.
Birgit Jensen er genvalgt.
Valg af suppleant. Bjarne Frederiksen genvalgt.
Conventus. Vi ønsker at skifte til Økonomic. Her kan der samarbejdes mellem kluboffice og økonomic. Dette gør alt lettere mellem revisor og trænere.
Årets M/K. Vedhæftes efterfølgende. Årets M/K er Kim Ahlburg
Evt.
Jan Kristensen: Bevillingen til alkohol ophører november 2026. Der skal ansøges om ny. Der ønskes fortsat mere bemanding til kiosken. Jan har et ønske om at stoppe til sommer, da helbreddet ikke længere er til det.
Der ønskes nye bolde til petanque klubben, så de kan spille indendørs. Dette koster ca. 3.500 kr.
Ebbe Andersen: 125 års jubilæum. Er dette gået i vasken.? Vi har ikke fået veteran landsholdet, som ønsket. Men der er ikke lavet andre planer. Bsstyrelsen kigger på dette.
Generalforsamling slut.